نويسنده مطالب

چگونه خوش ، چگونه هميشه

 

 

 

پيشگفتار: برنده ، بازنده .

با سلام :
اميدوارم حالتان خوب باشد . آنچه كه با نام سايت ما تناسب دارد ، راهنمايي مي نمايد كه در ابتدا درباره برنده بنويسيم ، اما با همه اينها ، بسياري وقتها پند گرفتن از بازنده ها ، سبب پيروزي اساسي در زندگي مي گردد .
از طرفي ، وقتي شرايط بازنده در ابتدا بيان گردد ، سير زندگي شخص برنده بيشتر جا مي افتد و بهرحال از من اين شروع با بازندگي را بپذيريد .
بازنده ـ يك تاجر را در نظر بگيرم يا يك جوان را ؟ از يك مرد بنويسم يا از يك زن ؟ از كجا شروع كنم ؟ از يك تاجر مي نويسم . از بهزاد مي نويسم كه در كسب آزاد است .
- كامبيز : بهزاد
- بهزاد : بله
- كامبيز : راستي ميداني بازار كاغذ خيلي داغه !
- بهزاد : چطور ؟
- كامبيز : توي يكماه قيمت كاغذ بيست درصد روش رفته . حواله كاغذ را مي خري و بعد از مدت كمي مي فروشي و 20 % سود ميكني .
- بهزاد : راستي مي گي .
- كامبيز : اين تن بميره ، آره بابا .
- بهزاد : رفتم كه پولم را بريزم تو كار كاغذ .
بهزاد با يك دور نماي ساده ، تمام سرمايه خود را در كار كاغذ ريخت . به اميد اينكه سود كلاني خواهد كرد و بالاخره قلعه هاي خوش زندگي را فتح خواهد كرد .............. دو ماه بعد :
- بهزاد : كامبيز خبري نشد .
- كامبيز : نمي دانم اين كاغذهاي روسي و كجا و كجا ، ازچه جايي توي بازار ريخت ؟ از هر گوشه يك وارد كننده سر در آورد . با امتيازهايي كه داشتند كاغذ را ارزان وارد كردند . قيمت كاغذ كلي تنزل كرده .
- بهزاد : چه كار كنم حالا ، سررسيد چكهايم دارد مي رسد .
- كامبيز : حالا صبر كن شايد بازار تكون بخوره ..... يكماه بعد :
- بهزاد : عجب اشتباهي كردم . مجبورم كاغذها را بخاطر چكها ، با 30% ضرر بفروشم . در حقيقت سرمايه ام را از دست دادم ، چون مابقي پول كاغذها هم كه تعهداتم به مردم است . عجب اشتباهي كردم . اشتباه .
- راستي اشتباه بهزاد چه بود ؟
1- طمع و تحت تاًثير نفس قرار گرفتن .
2- تحقيق نكردن در مورد حرف كامبيز كه سود كاغذ فروشي زياد است . ( كه اينهم از عوارض فشار نفس است )
1
اگر قدري در بازار تحقيق مي كرد متوجه مي شد كه از اين صحنه ها سابقه دارد كه بعضي با امتيازهاي خاص ، جنسي را وارد مي كنند و سبب ركود و تنزل قيمت در بازار مي شوند .
3- اگرچه به دنبال سود رفتن خوب است ، بايد انسان فكر مبادا را بكند ، و تمام سرمايه خود را در يك راه بكار نياندازد . چرا كه كاسبي بالا و پائين دارد ،سود و زيان دارد،كه اگر چنانچه زيان كردم ، و سرمايه ام سوخت شد ، لااقل قدري مال براي تجارت داشته باشم .
اين قصه كوتاه درباره تجارت بود . راستي يك جوان چطور در مورد زيبايي اش ، عمرش ، امكاناتش بازنده مي شود ، به آن بيانديشيد تا بار ديگر آن را بررسي كنيم .
 

علم
حركتها از روي علم ، برخورد صحيح .
حركت از روي هدف روشن نه نفساني .


حركات ما موقعي ارزشمند است كه بر پايه و مبنايي روشن و براي رسيدن به مقصدي لذت بخش و ماندني شكل گيرد .سؤال : براستي حركات ما در زندگي چقدر با روشن بيني همراه است ؟ روشن بيني ما تا چه حد غير از رسيدن به مقاصد ارزشمند و خوب ، دوام و رشد آن مقاصد را در نظر مي گيرد ؟
در يك نگاه به زندگي اجتماعي انسانها ، مشاهده مي نماييم كه مردم به گونه اي كه دلشان مي خواهد و نهايتاً با دور انديشي هاي كوتاه زندگي مي نمايند . انسانهايي كه راه حيات را تشخيص مي دهند و بر طبق موازين آن زندگي مي نمايند ، چه مشكلات سختي ، در زندگي به آنها عارض مي شود . پس حال كساني كه بدون رعايت موازين زندگي ، عمر خود را طي مي كنند چه خواهد بود ؟ شايد مي گوئيد نه ، خيلي هم به آنها خوش مي گذرد . اما به شما پيشنهاد مي نمايم قدري پهنه ديد خود را وسيع تر كنيد . كساني كه الان هر جور كه مي خواهند زندگي مي كنند و دارند لذت مي برند ، 6 ماه ديگر آنها ، 1 سال ديگر آنها ، 2 سال ديگر ، 5 سال ديگر ، 10 سال ديگر آنها را نگاه كنيد و ببينيد چه مشكلات طاقت فرسايي را دچار هستند . از بيماريهاي سخت (مي توانيد به بيمارستانها سري بزنيد و مريضيهاي سخت و گاه ناعلاج را مشاهده كنيد.)،تا ورشكستگي‌هاي دشوار ، از آبروريزيها تا حوادث و مصائب براي خود و اطرافيان ( از تصادف ، آتش سوزي ، غرق شدن و...) ، و به راستي دوستان عزيز واقعاً تعجب مي كنم ، دنيايي كه زيركان و تيزهوشان را ، كه در آن با روشن بيني و دقت زندگي مي كنند ، آسوده نمي گذارد ، چگونه با وجود اين همه بلا ها و دشواريها ، عده اي هر گونه كه مي خواهند در آن ، راه انتخاب مي نمايند و زندگي مي كنند . آيا قدري به عواقب اين نوع زندگي ، در فاصله هاي زماني بعد ، 6 ماه ، يكسال ، دو سال ، ...... بعد ، نمي انديشند ؟

چه خوب است پند گرفتن .

راستي دوستان راه رسيدن به خوبيها ، به گونه روز افزون و هميشگي چيست ؟
حركت بر اساس علم ، حركتي صحيح و ستوده است ، آنهم علمي كه اهداف نيكو و هميشگي ، و قابل رشد از لحاظ خوبي را در نظر بگيرد . اميدوارم به آن موفق باشيد .
.
 

با تشکر


 

 


 

  جستجو
جستجو پاسخ به سوالات آرشيو اين بار تماس با ما صفحه اصلی

All Rights Reserved Zendegi.Info© 2001-2002